Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Jodové akné je označení pro kožní vyrážku, které se podobá akné. Jodové akné se může objevit při velkém nadbytku jodu v těle. Viz také jod, akné.

Akné je dlouhodobé onemocnění kůže, které vzniká, když odumřelé kožní buňky a kožní maz ucpou vlasové folikuly. Typickými znaky tohoto onemocnění jsou černé nebo bílé tečky, pupínky, mastná pleť a případně i jizvy. Akné postihuje především oblasti kůže s relativně vysokým počtem mazových žláz, včetně obličeje, horní části hrudníku a zad.

Steroidní akné je akné způsobené systémovým nebo lokálním užíváním kortikosteroidů, včetně anabolických steroidů. Viz také steroidy, akné.

Jod je chemický prvek, který má zkratku I (pocházející z latinského názvu iodum). Jod se řadí ke stopovým prvkům nezbytným pro správné fungování organismu. Podílí se na normální činnosti nervového systému, udržení normálního stavu pokožky a normální činnosti štítné žlázy. Významným zdrojem jodu jsou např. ryby a plody moře, mléko a mléčné výrobky. Viz také chemický prvek a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz jod.

Radioaktivní jod je jiný název pro radiojod. Viz také radioaktivita, jod.

Jodurie je koncentrace jodu v moči. Jodurie se stanovuje při diagnostice onemocnění štítné žlázy, neboť poskytuje poměrně přesný odhad množství jodu, který vyšetřovaný člověk přijímá ve stravě. Většina přijatého jódu (90 %) se totiž vylučuje močí. Je-li je v těle dostatečné množství jódu, tělo jeho nadbytek jednoduše vyloučí. Lékař tak může poměrně snadno zjistit, zda člověk netrpí nedostatkem tohoto důležitého stopového prvku. Viz také jod, -urie.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků